План-конспект уроку

Тема уроку

Дієприкметниковий зворот. Розділові знаки в реченнях з дієприкметниковими зворотами.

Мета

Навчальна: навчити правильно визначати дієприкметникові звороти у текстах; формувати практичні вміння встановлювати зв'язок дієприкметника і залежними словами; правильно будувати речення із дієприкметниковими зворотами; розставляти розділові знаки в реченнях із дієприкметниковими зворотами.
Розвивальна: розвивати вміння використовувати дієприслівникові звороти у власному мовленні; редагувати речення, виправляючи помилки у вживанні дієприкметникових зворотів.
Виховна: виховувати відповідальне ставлення до вивчення української мови

Міжпредметні зв’язки:

Література

Тип уроку:

Формування практичних умінь і навичок

Перебіг уроку

І. Організаційний момент
ІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності
ІІІ. Актуалізація опорних знань

Бліцопитування за картками

Робота у групах: прочитайте речення. Знайдіть іменники, від яких залежать виділені дієприкметникові звороти. Визначте в кожному звороті дієприкметник і залежні від нього слова. Зробіть висновок про дієприкметниковий зворот, розділові знаки в реченнях з дієприкметниковими зворотами. Перевірте себе з допомогою правила (Підручник: Заболотний О.В. для 7-го класу, 2016 – С. 68 ).

Творча робота: складіть речення за схемами

Орфоепічна робота: прочитайте речення виразно вголос. Поясніть, як виділяється дієприкметниковий зворот після означуваного іменника в усному мовленні і на письмі.

Зразок (див.підр. с. 69-70, впр.191)

Робота з підручником: ст. 70, вправа 192.

Редактори: виправити помилки в реченнях з дієприкметниковими зворотами.

Підсумок уроку

Виконання тестових завдань:

  1. Дієприкметник – це
  • особлива форма дієслова, що виражає ознаку предмета за дією;
  • особлива незмінювана форма дієслова, що означає додаткову дію;
  • самостійна частина мови, що виражає дію предмета або стан.
  1. Пасивні дієприкметники виражають ознаку за дією,
  • яку виконує сам предмет;
  • яку виконує над ним інший предмет;
  • яка переходить на інший предмет.
  1. Активні дієприкметники теперішнього часу утворюються за допомогою суфіксів
  • ен, н, т;
  • л;
  • уч, юч, ач, яч.
  1. У якому рядку всі слова – дієприкметники?
  • зшитий, холодний, посіяний, теплий;
  • підбілений, вимитий, прив'язаний, порослий;
  • пекучий, печений, занесений, грізний;
  • несказаний, жарений, червоний, полонений.
  1. У якому рядку всі дієприкметники активного стану?
  • задуманий, прочитаний, літаючий, сидячий;
  • посивілий, падаючий, крокуючий, сяючий;
  • посинілий, лежачий, підбитий, знесений;
  • заражений, замислений, стоячий, забруднений.
  1. У якому рядку всі дієприкметники доконаного виду?
  • розбитий, зламаний, скошений, забутий;
  • спалений, зігнутий, згасаючий, бажаючий;
  • працюючий, побачений, стиснутий, волаючий;
  • читаючий, помолоділий, стомлений, співаючий.
  1. У якому рядку всі дієприкметники пасивного стану?
  • змелений, схвалений, зварений, намальований;
  • зволожений, зів'ялий, знесилений, зібраний;
  • пожовклий, осяяний, почорнілий, випечений;
  • розв'язаний, змелений, дихаючий, діючий.
  1. У якому рядку всі дієприкметники недоконаного виду?
  • позолочений, напоєний, молотий, змелений;
  • палаючий, плачучий, тертий, ламаний;
  • вишитий, написаний, атакуючий, зламаний;
  • шитий, просіяний, битий, зораний.
  1. У якому рядку всі дієприкметники пишуться з не окремо?
  • не/зарослі чагарником береги; не/затоплена долина; ніким не/читана книга; не/завершена робота;
  • ще не/скошене жито; не/просохла земля; не/розсідланий кінь; не/підбілені дерева;
  • не/зірване яблуко; не/побілена хата; не/пришитий ніким ґудзик; не/побачений фільм;
  • не/намальована художником картина; не/скошена мною клумба; не/здоланий ворогом народ; не/написаний учнем твір.
  1. Укажіть речення, в яких дієприкметники виконують роль означення.
  • Трави давно вже скошені.
  • Розпалена, потріскана земля просить дощу.
  • Мати поклала на коліна натруджені руки.
  • Діти були втомлені далекою дорогою.
  1. Укажіть речення, в яких дієприкметники виконують роль присудка.
  • Діти ознайомлені з правилами бібліотеки.
  • Набігають одна на одну розбурхані хвилі.
  • Земельні ділянки вже всі поділені.
  • Навчальні кабінети обладнані за сучасними вимогами.
  1. Спишіть речення та розставте в них розділові знаки.
  • Самі на себе дивляться розгублені од власної краси ліси. (Л. Костенко).
  • Фільм знятий відомим кінорежисером у минулому році здобув премію «Оскар».
  • Осіння берізка підволочена вранці сонцем обтрушувала холодну росу.

Мікрофон

Продовжити речення:

Сьогодні на уроці я вивчив..

Я дізнався…

Я навчився…

Мені сподобалось…

Я б хотів …

Домашнє завдання

Виконати вправу за підручником ст. 71 впр. 197.

Написати твір-мініатюру «Професія майбутнього», використовуючи дієприкметникові звороти.