• Головна
  • Вивчаємо українську мову разом
  • Плани конспекти уроків
  • Правила української мови
    • Лексикологія
    • Морфологія
    • Орфографія
    • Пунктуація
    • Синтаксис
    • Фонетика
    • Фразеологія
  • Контакти
✕

Володимир Винниченко. Життя і творчість, громадянська і політична діяльність

  • Головна
  • Вивчаємо українську мову разом
  • Життя та творчість письменників
  • Володимир Винниченко. Життя і творчість, громадянська і політична діяльність
Контрольна робота з української мови “Лексикологія. Фразеологія”
2 Грудня, 2020
Практичне завдання: “Розділові знаки в простому і складному реченнях”
2 Грудня, 2020
Показати все

Володимир Винниченко. Життя і творчість, громадянська і політична діяльність

Володимир Винничеко

Біографія

Народився  16 липня 1880 р.у м. Єлисаветграді.

У народній школі Володимир звернув на себе увагу своїми здібностями, і через те вчителька переконала батьків, щоб вони продовжили освіту дитини. Незважаючи на тяжке матеріальне становище родини, по закінченню школи Володимира віддали до Єлисаветградської гімназії.

У старших класах гімназії Володимир Винниченко взяв участь у революційній організації, написав революційну поему, за яку одержав тиждень «карцеру», а згодом його відрахували з гімназії.

Але Володимир не кинув своїх студій. Він продовжував готуватися до матури (атестату зрілості) і склав 1900 року іспит зрілості як стороння особа у Златопільській чоловічій гімназії. Незважаючи на виразну нехіть учителів видати учневі «атестат зрілості», під натиском директора гімназії Володимир одержує диплом.

Революція, політика, література

У 1901 році Винниченко вступив на юридичний факультет Київського університету св. Володимира,  де став членом Української студентської громади. Вступив до Революційної української партії (РУП), яка з 1905 року стала називатися Українською соціал-демократичною робітничою партією (УСДРП). За її дорученням проводив агітаційно-пропагандистську роботу серед робітників Києва  та селян Полтавської губернії, за що 1903 року був заарештований, виключений із університету й ув’язнений до одиночної камери Лук’янівської в’язниці в Києві, звідки йому згодом вдалося втекти.

Незабаром новий арешт, дисциплінарний батальйон. Але він знову втік і нелегально відбув у еміграцію. Ризикуючи життям, не раз переходив кордон, беручи участь у переправленні революційної літератури в Росію. Після чергового арешту й ув’язнення із загрозою довічної каторги, Винниченку, за допомогою товаришів, вдалося вирватися з рук царської охранки. Не ризикуючи далі, він емігрував. За кордоном разом із Михайлом Грушевським видає часопис «Промінь». Та на початку Першої світової війни Винниченко повернувся до Росії й жив до 1917 року під чужим прізвищем переважно в Москві, займаючись літературною діяльністю.

Віхи творчості

Літературна спадщина Володимира Винниченка вважається приналежною до золотого фонду України. Він — автор одного з перших утопічних романів, «Сонячна машина» (написаний у 1922–1924 роках), який започаткував новий напрям в українській літературі. Появу перших його творів вітали Іван Франко і Леся Українка. 1902 року, в журналі «Кіевская старина», з’являється його перше оповідання «Сила і краса».

У 1909 році Михайло Коцюбинський писав: Кого у нас читають? Винниченка. Про кого скрізь йдуть розмови, як тільки річ торкається літератури? Про Винниченка. Кого купують? Знов Винниченка.

Іван Франко писав у рецензії на збірку оповідань Винниченка „Краса і сила“ (1906):
Серед млявої тонко-аристократичної та малосилої або ординарно шаблонової та безталанної генерації сучасних українських письменників раптом виринуло щось дуже, рішуче, мускулисте і повне темпераменту, щось таке, що не лізе в кишеню за словом, а сипле його потоками, що не сіє крізь сито, а валить валом як саме життя, всуміш, українське, московське, калічене й чисте, як срібло, що не знає меж своїй обсервації і границь своїй пластичній творчості. І відкіля ти взявся у нас такий? — хочеться по кождім оповіданню запитати д. Винниченка.

Після 1920 року Володимир Винниченко, зрозуміло, не міг так легко струсити «порох політики». Не випадково V Всеукраїнський з’їзд Рад, що відбувся 25 лютого — 3 березня 1921 року в Харкові, оголосив Винниченка ворогом народу, поставив його «поза законом».

Творчість Винниченка розпадається на три періоди:

  • перший охоплює більшу частину його творів «малої форми», написані із 1902 до наступу реакції після революції 1905 року.
  • До другого періоду відносяться оповідання, п’єси і романи які з’явилися після революції 1905 року.
  • І третій період охоплює твори, написані в еміграції.

Винниченко – художник

Share

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Всі права захищені ukrmova.net.ua